stop loss

STOP LOSS

STOP LOSS, czyli zlecenie zatrzymujące stratę; lub po prostu, zlecenie automatycznej sprzedaży, w sytuacji, kiedy kurs podąży w przeciwnym, do zamierzonego przez nas kierunku.

Kiedy zaczynamy jakąkolwiek inwestycje, pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać, nie jest “ile mogę na tym zarobić?”, ale “jaką stratę jestem w stanie zaakceptować?”. I właśnie tutaj, przyda nam się zlecenie STOP LOSS. Oczywiście, kupujemy dany instrument finansowy po to, aby zarobić, jednak nikt nie ma szklanej kuli, aby zawsze mieć rację. Nawet najlepsi inwestorzy, podejmują czasami błędne decyzje. A cała zabawa polega na tym, aby w przypadku źle podjętej decyzji, stracić jak najmniej kapitału, a w przypadku prawidłowej, zyskać jak najwięcej. Dlatego, zawsze, ale to ZAWSZE, przed rozpoczęciem inwestycji, ustalmy z góry dopuszczalny poziom straty.

Przykładowo, jeżeli kupujemy akcje KGHM po 100 zł za akcję i ustaliliśmy, że możemy zaakceptować maksymalną stratę na tej inwestycji 5%, to wtedy nasze zlecenie STOP LOSS ustawiamy na poziomie 95 zł.

Bardzo ważne jest ustawienie tego zlecenia, od razu przy zawieraniu transakcji. Jeżeli założenie maksymalnej straty, przyjmiemy tylko w głowie, to wtedy do akcji mogą wkraść się nasze emocje. I przy spadającej cenie, ciągle będziemy mieć nadzieję na odbicie. Fajnie, jeżeli te odbicie i zmiana trendu na wzrostowy nastąpi. Jeżeli jednak nie, to będziemy patrzeć, jak środki na naszym rachunku stopniowo maleją, do momentu, w którym nasz cały kapitał inwestycyjny, nie wystarczy nawet na waciki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *