psychopata funkcjonalny

Psychopata funkcjonalny

Na początku naszej inwestycji mamy założenia, oraz z góry określony plan. I wszystko byłoby pięknie i ślicznie, gdyby nie emocje. Patrząc z perspektywy czasu, to właśnie emocje przeszkadzają nam najbardziej, w skutecznym inwestowania.

Proszę sobie wyobrazić sytuację, kiedy dokładnie przeanalizowaliśmy daną spółkę, nagle pojawił się idealny moment na zakup, ale … no właśnie ale, wtedy w naszej głowie zaczynają walczyć ze sobą sprzeczne emocje. Z jednej strony jesteśmy pewni swego. Jednak z drugiej strony pojawiają się pytania: a co jeżeli się mylę, jeżeli stracę itd. Są to odczucia całkowicie naturalne, oraz normalne. Jednakże, kiedy inwestujemy z góry założonym planem, przeszkadzają nam w jego realizacji.
Emocje towarzyszą nam również, w przypadku zmiany cen posiadanych papierów wartościowych. Jeżeli kurs spada, zaczynamy się łudzić nadzieją, że to tylko chwilowe, że już za chwilę, już jutro kurs zacznie rosnąć. Wtedy wbrew przyjętym wcześniej założeniem, aby jak najszybciej ograniczać straty, stoimy jak takie słupy soli patrząc jak nasze konto topnieje, a my ciągle karmimy się jedynie złudną nadzieją.
Taka sama sytuacja, może wydarzyć się również w okresie hossy, patrzymy jak ceny naszych walorów szybują do góry i zamiast spokojnie czerpać zyski, w głowie pojawia się strach, a może tyle już wystarczy, a jeżeli jutro zacznie spadać itd….

Na początku zawsze mamy plany, założenia, które później nagle gdzieś znikają. A gdyby tak spróbować wyłączyć emocje? W USA przeprowadzono eksperyment, w którym powierzono inwestycję osobą na co dzień zajmującym się tym zagadnieniem, oraz pacjentom szpitala psychiatrycznego ze zdiagnozowanym schorzeniem: psychopaty funkcjonalnego. Dysfunkcja ta polegającego na tym, iż osoby takie nie odczuwają emocji … Wyniki były szokujące, gdyż osoby te uzyskały znacząco lepszy wynik od zawodowych traderów.

Co jednak zrobić w takim przypadku, przecież nie wyłączymy emocji, … a może jednak … obecnie coraz większą popularność zyskują automatyczne systemy transakcyjne. Czy odważymy się jednak powierzyć oszczędności naszego życia komputerowi? Może zamiast tego, należy postarać się lepiej poznać własne emocje, oraz zrozumieć jak działamy. A następnym razem, kiedy opracujemy naszą strategię inwestycyjną, postarajmy się trzymać założeń, przecież wzięły się one z naszych wcześniejszych doświadczeń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *