obligacje

Obligacje, czyli udzielamy pożyczki

Obligacja, czyli mniej znana koleżanka akcji, jest tak naprawdę formą pożyczki, którą inwestorzy udzielają emitującym je instytucją. Obligacje emitować mogą: państwa, gminy, jak i również przedsiębiorstwa prywatne.

Dla instytucji emitujących, obligacje stanowią tańszą i łatwiej dostępną formę kredytu, niż gdyby mieli zaciągnąć ten dług w banku. Idea obligacji jest banalnie prosta, każda obligacja jest ułamkiem kwoty pożyczki, którą emitent gwarantuje odkupić w ustalonym z góry terminie, powiększoną o ustalone wcześniej odsetki. Mówiąc wprost, kupując obligacje bawimy się trochę w jednoosobową firmę udzielającą pożyczki.


Do zalet obligacji należy zaliczyć: większe bezpieczeństwo i stabilność w porównaniu z akcjami. Oczywiście, obligacje, obligacją nierówne. I tak do najbardziej bezpiecznych, ale równocześnie dających najmniejszy zysk, należą te emitowane przez skarb państwa. Z obligacjami emitowanymi przez instytucje prywatne bywa różnie, ale zasada jest prosta, im większe ryzyko podejmujemy tym szansa na większe zyski. Kolejną zaletą jest fakt, iż na samym początku inwestycji dokładnie wiemy ile zarobimy.


Z punktu inwestora, obligacją powinniśmy przyglądać się uważniej w okresach bessy. Zamiast tracić na akcjach, możemy przenieść na ten okres, przynajmniej część naszych oszczędności do obligacji. Natomiast, gdy ceny akcji zaczną zwyżkować, możemy ponownie do nich wrócić i cieszyć się potencjalnie większym zyskiem z inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *