inwestycja strach

Nie bój się zarabiać

Paradoksalnie inwestorzy bardziej niż strat, boją się dużych zysków. Choć może wydać się to komiczne, tak właśnie jest. Czym wyżej cena danego waloru zaczyna szybować, czym wyższe i szybsze są nasze papierowe zyski; tym coraz bardziej wpadamy w panikę, a naszą głowę atakują tysiące czarnych myśli. I tak oto, nasza chciwość przegrywa ze strachem. Przez to pozbawiamy się możliwości osiągnięcia naprawdę dużych zysków.

Wyobraźmy sobie sytuację:

Kupujemy akcje spółki x po 10 zł, nasza analiza okazała się słuszna, idealnie wybraliśmy moment zakupu, a cena naszego waloru szybuje w ciągu miesiąca do 20 zł. Super, mamy 100% zysku w miesiąc i wtedy pojawia się czerwone światełko: może tyle już wystarczy? nie mogę być zbyt chciwym, a jeżeli zacznie spadać, jeżeli stracę cały zysk?
Wtedy cena zaczyna spadać, leci do 19 zł, wpadamy więc w panikę i czym prędzej sprzedajemy. Jest dobrze, mamy 90% zysku. Jednak, okazała się to być tylko chwilowa korekta, a nie trwała zmiana kursu i w ciągu następnych 3 miesięcy kurs podskoczył do 50 zł. Co prawda mamy 90% zysku, jednak gdybyśmy nie wpadli w panikę i nie złamali naszych przedinwestycyjnych założeń, mielibyśmy 400% zysku. Nie podejmujmy decyzji pod wpływem emocji, trzymajmy się ściśle naszych początkowych założeń.

Musimy uzmysłowić sobie, iż w przypadku gry na giełdzie, czy każdej innej inwestycji, bycie chciwym i pazernym to nic złego. Nawet, jeżeli od dzieciństwa, mieliśmy wpajane coś zupełnie innego. Teraz, jeżeli chcemy zacząć zarabiać, musimy o tym całkowicie zapomnieć i włączyć reset naszego umysłu. Nie zadowalajmy się więc przeciętnością, zawsze celujmy jak najwyżej. Tylko, jeżeli będziemy potrafili działać, zgodnie z naszymi wcześniejszymi założeniami i pozbędziemy się nawyków, oraz przekonań, wpajanych nam przez nasze babcie, będziemy w stanie zarabiać na giełdzie. Tylko jeżeli będziemy pazerni i chciwi, ale zawsze konsekwentnie trzymający się założeń, będziemy w stanie zarabiać naprawdę duże pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *