wybór akcji

Jakie akcje kupić?

Dylemat każdego inwestora, które akcje kupić, aby zarobić? Decyzja wydawałoby się dość prosta. Szczególnie w dzisiejszym świecie, gdzie dzięki internetowi przepływ informacji jest wręcz natychmiastowy i każdy ma do niej dostęp. Jednak sytuacja, wydawałoby się dość łatwa, w praktyce jest delikatnie mówiąc bardzo trudna. I to niezależnie, od poziomu posiadanej wiedzy czy doświadczenia. Zdecydowana większość inwestorów przegrywa nawet z indeksami giełdowymi. Czyli wyniki ich akcji są gorsze od wyniku ogółu akcji notowanych na rynku.

Inwestorzy chcąc dokonać właściwego wyboru akcji, stosują najrozmaitsze techniki. Jedni czytają non stop fora giełdowe i śledzą każdą napływającą informację. Drudzy kierują się analizą fundamentalną, wiedząc o danej spółce dosłownie wszystko. Kolejni wybierają akcje na podstawie analizy technicznej, godzinami wpatrując się w wykresy i szukając tam powtarzających się wcześniej schematów. Jeszcze inni tworzą skomplikowane wzory matematyczne, które to mają dokonać wyboru akcji za nich.
A to tylko kilka podstawowych metod wyboru akcji. Inwestorzy do swojej pracy wykorzystują wiedzę ze wszystkich możliwych dziedzin: finansów, ekonomii, psychologii, matematyki, statystyki, astronomii i wielu innych. Każdy szuka złotego grala, lecz prawda jest bolesna: żadna technika, nie gwarantuje Ci sukcesu na giełdzie. Złoty gral po prostu nie istnieje, choć wielu myśli że go posiadło. Ale, kiedy oni tracą szacunek do giełdy, to giełda traci szacunek do nich i pozbawia ich wszystkich oszczędności.

Na pytanie, “jak spośród setek akcji dokonać wyboru takich, które pomnożą nasz kapitał?”, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej, łączyć ze sobą metody wyboru akcji, z każdej wybrać coś, co do nas przemawia. Bo przecież, nie tak bardzo liczy się nasza metoda, co wiara w nią i używanie zwojów mózgowych, które chowamy pod czaszką. Jeżeli do tej całej giełdowej wiedzy, dorzucimy odrobinę intuicji i pokory do rynku, to przy wytrwałości i chęci do nauki, mamy szansę osiągnąć sukces na giełdzie. Pamiętajmy, idealnej metody wyboru akcji nie ma, tam gdzie w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze i ludzkie emocje, to wszystko się może zdarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *