fundusz inwestycyjny

Fundusz inwestycyjny

Fundusze inwestycyjne są formą wspólnego inwestowania. Dokładamy nasze pieniądze do wspólnej puli, którą zarządzają specjaliści i podejmują decyzję w co zainwestować. Na rynku możemy wybierać spośród ogromnej puli funduszy, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Fundusze inwestują w akcje, obligacje czy instrumenty rynku pieniężnego. Są fundusze specjalizujące się w danej branży, na przykład budownictwo czy nowe technologie; są również takie koncentrujące swoją uwagę na rynkach w danym kraju. Tak więc, praktycznie nie ruszając się z domu i nie mając wielkiego pojęcia o rynku, możemy nagle zacząć inwestować w energię słoneczną na rynku brazylijskim.

Czy na funduszach inwestycyjnych zawsze się zarabia?

No i wszystko wygląda pięknie i kolorowo, ale, no właśnie zawsze musi istnieć jakieś ale. Po pierwsze, czy w funduszach inwestycyjnych zawsze można zarobić? Otóż NIE, mimo tego co pokazują reklamy i opowiadają uśmiechnięci aktorzy, na funduszach można równie dobrze stracić. Co prawda w przypadku, kiedy będziemy inwestować długoterminowo, raczej zarobimy. Jednak to ile zarobimy, oraz czy w ogóle, zależy jaki fundusz wybierzemy, oraz trochę od naszego szczęścia.

Na to, ile zarobimy, bądź stracimy, mamy wpływ przy wyborze rodzaju funduszu. Kiedy wybieramy fundusz akcji, możemy dużo zarobić, ale równie dużo stracić. Fundusz zrównoważony, daje nam mniejsze zyski ale również ewentualne straty będą mniejsze. Natomiast w przypadku funduszy obligacji, czy rynku pieniężnego, mamy w miarę pewny zysk, ale będzie on taki co kot napłakał (w najlepszym przypadku zarobimy trochę więcej niż na lokacie). Jak widać, jeżeli liczymy na duże zyski, musimy również liczyć się z dużym ryzykiem. Ale jak to się mówi: nie ma ryzyka, nie ma zabawy.

Jeżeli nie chcemy, aby nasze oszczędności pożarł pan inflacja, nie ma wyjścia musimy inwestować. Jednak inwestujmy z głową, nie dajmy się nabrać na marketingowe sztuczki funduszy.
To, że fundusz w zeszłym roku zarobił 40%, nie oznacza, że w przyszłym roku też tyle zarobi, równie dobrze może stracić 50%.
Przeanalizujmy najpierw dane funduszy z 5 czy 10 ostatnich lat, spójrzmy na wszystko trzeźwym okiem. Dobrym sposobem, na ograniczenie ryzyka jest również inwestycja w kilku funduszach. Nawet jeżeli jeden zacznie tracić, to może drugi nadrobi.

Nie liczmy jedynie na nasze szczęście i na uśmiechnięte Panie czy Panów w drogich garniturach, którzy próbują nas przekonać jaki to ich fundusz jest ach i och. Przede wszystkim, kierujmy się własnym rozumem. To, że inwestycja w fundusze wymaga mniejszej wiedzy i mniej poświęconego czasu, niż inwestycja w akcje, nie oznacza, że nie wymaga tego wcale. Podsumowując: umiesz liczyć, licz na siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *