Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna skupia się na spółce, oraz jej otoczeniu. Inwestor stosujący analizę fundamentalną do oceny danej spółki, potrafi godzinami siedzieć i wpatrywać się w raporty spółki, czy też jej wyniki finansowe często sięgając wiele lat wstecz.

Na podstawie informacji płynących ze spółki, inwestor stara się zbudować przeszły oraz obecny obraz spółki, czyli jej fundamenty, aby móc stwierdzić jak wysokie mury będzie można na nich postawić (jak spółka zachowa się w przyszłości).

Jest to analiza stosowana głównie przy inwestycjach długoterminowych, ponieważ czasami wartość spółki może rosnąć, a jej kurs giełdowy mimo to spadać. Jest to metoda dobra dla osób, które tak jak pewien znany inwestor, nigdy nie inwestują w biznes którego nie rozumieją.
Pomimo niewątpliwych zalet analizy fundamentalnej, dzięki której doskonale wiemy, w co inwestujemy nasze pieniądze; ma też ona swoje wady.
Jedną z nich jest z pewnością fakt, że dobra kondycja spółki i osiągane zyski w ostatnich latach, nie gwarantują tego samego w przyszłości. Szczególnie we współczesnym świecie problemów gospodarczych i kreatywnej księgowości.

Należy pamiętać również o tym, że notowania giełdowe żyją własnym życiem. To, że w spółce będzie się dobrze działo, a jej kurs będzie niedowartościowany, nie gwarantuje nam wcale wzrostu kursu, ani co za tym idzie zysków z inwestycji. Tak samo spółka, która jest mocno przewartościowana, nie musi zniżkować, jej kurs może w dalszym ciągu rosnąć. Mówi się, że giełda dyskontuje przyszłość, ale nie tylko. Wielu inwestorów na giełdzie kupuje marzenia, nawet jeżeli są one mgliste i mało realne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *