Akcje – stajemy się współwłaścicielami

Giełda oraz akcje, to te terminy działają na inwestorów marzących o ponadprzeciętnych zyskach. Przyjrzyjmy się więc, czym jest sama akcja.

Akcje są to papiery wartościowe, emitowane przez spółkę akcyjną, celem zdobycia kapitału. Właściciele spółki, decydują się sprzedać część swojej firmy w zamian za środki na dalszy rozwój firmy. Inwestorzy natomiast kupując akcję, stają się współwłaścicielami spółki. Każda akcja jest jak kawałek tortu; im więcej akcji posiadamy, tym większy kawałek tortu, czyli spółki należy do nas.


Wcześniej akcje emitowane były w wersji papierowej, jednak w dzisiejszym świecie zostały całkowicie wyparte przez cyfrowe zapisy na serwerach komputerów.

 

 

Do zakupu akcji wystarczy nam: otwarty rachunek w domu maklerskim i praktycznie jedno kliknięcie myszką, ot prosta sprawa.

Ale co nam daje posiadanie akcji? Odpowiedź jest banalnie prosta, jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Na akcjach chcemy zarabiać; prosta zasada: kupić tanio, sprzedać drożej. A, że kursy akcji zmieniają się praktycznie w każdej chwili, to już przysłowiową minutę po zakupie akcji, możemy zyskać, albo stracić.

Posiadając akcje na swoim rachunku, mamy również prawo do otrzymania dywidendy; pod warunkiem oczywiście, że spółka takową wypłaca.

Akcje dają nam także możliwość udziału w walnym zgromadzeniu spółki. Jeżeli uzbieramy odpowiednią ich ilość, możemy zabierać głos w sprawach spółki, a co za tym idzie decydować o jej przyszłości.

Podstawowym powodem jednak, dla którego inwestorzy decydują się na zakup akcji danej spółki, jest zakładany wzrost kursu, a co za tym idzie zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *