fundusz czy akcje

Fundusze kontra akcje

Na samym początku naszej przygody z inwestycjami, zadajemy sobie pytanie: inwestować nasze pieniądze w fundusze, czy może bezpośrednio w akcje? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu aspektów, min od naszej wiedzy o rynkach kapitałowych, czy ryzyku jakie jesteśmy w stanie zaakceptować.

Bezpośrednia inwestycja w akcje, z pewnością będzie bardziej czasochłonna, ryzykowna oraz będzie wymagać od nas zaznajomienia się z wieloma, kompletnie obcymi nam terminami. Jednakże w takim przypadku, będziemy mieli pełną kontrolę, nad lokowanym kapitałem i w najgorszym przypadku, o jego stratę, będziemy mogli mieć pretensje jedynie do nas samych.

W przypadku, kiedy decydujemy się powierzyć nasze pieniądze funduszowi inwestycyjnemu, mamy gwarancję iż naszymi środkami będą zarządzać specjaliści najwyższej klasy, którzy zajmują się tym na co dzień i z tego żyją. W przypadku funduszy, możemy również wybierać z szerokiej gamy. W zależności jaki rynek czy sektor gospodarki nas interesuje. Dzięki temu mamy dostęp do wielu zagranicznych rynków, gdzie z bezpośrednią inwestycją byłoby nam ciężko dotrzeć, nie mówiąc już o zaznajomieniu się ze specyfiką danego rynku czy jego analizą.

Tak więc jak widać, zarówno bezpośrednia inwestycja w akcje jak i przez pośrednictwo funduszu, ma swoje plusy oraz minusy. Dlatego dla osoby niedoświadczonej, najlepiej będzie chyba przejść naturalną drogę ewolucji. Zaczynając swoją przygodę od funduszy inwestycyjnych, a dopiero po czasie, kiedy będziemy oczekiwać czegoś więcej i nabierzemy trochę wiedzy o rynku, przejść do bezpośrednich inwestycji w papiery wartościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *